11 Nisan 2014 Cuma

DOĞUM GÜNÜ PASTASI :)

Arkadaşlar hepinize merhaba :)
Bildiğiniz üzere Lise son sınıf öğrencisiyim ve yiyecek içecek hizmetleri bölümü okuyorum. Pasta yapım teknikleri dersimizin son uygulamasını paylaşacağım sizlere :) Konseptimiz " DOĞUM GÜNÜ PASTASI "  olacaktı ve biz çok standart bir şeyler yapmak istemiyorduk :) İkiz kardeşler için tek bir pasta yapmaya kadar verdik. Araştırdık, araştırdık ve araştırmalarımızın sonucunda pek bir şeye ulaşamadık ve hayal gücümüze bıraktık :)
Biri erkek diğeri kız olmak üzere ikiz kardeşler için pasta hazırlayacaktık ve kızımızın baleye oğlumuzun ise uçaklara merakı olduğunu hayal ettik. Üç katlı pasta yapmaya karar verdik ve pastamızı yapmak için hazırlıklara başladık. Pastamızı yaptık ve son aşamalara gelirken isim eklemediğimizi isimsiz doğum günü pastasının olmayacağına karar verdik ve arkadaşlarımızın sevdiği isimleri kullandık. Kuzey ve Asya.
Bakalım hayali Kuzey ve Asya 'mızın pastasını nasıl hazırlamışız :)MALZEMELER;

- 20 yumurta
- 600 gr şeker
- 1 kg un
- 2 paket kabartma tozu
- 165+165 toplamda 330 gram ovaleks
- 2 paket vanilya
İçerisi için;
- 1 kg çilek
- 2 paket çiğ krema
- 200 gram çikolata
Üzeri için istenilen renklerde şeker hamuru

YAPILIŞI;

Pandispanyaları ayrı ayrı hazırladık. 10 adet yumurta, 300 gram şeker, 1 paket kabartma tozu, 500 gram un, 165 gram ovaleks, 1 paket vanilya mikserde çırpılır. Kar gibi olunca kullanılacak kalıba eklenir ve 180 derece fırında 40-45 dakika pişirilir. Bunun ardından 2. pandispanya aynı şekilde hazırlanır ve iki kalıba paylaştırılır. Bu sırada krema ocakta kaynatılır ve çikolata ilave edilir. Hızlıca karıştırılır ve soğutularak ganaj elde edilir. Hazırlandıktan sonra çilekler doğranır. Hazırlanan pandispanya arzuya göre aynı gün içinde arzuya göre de ertesi gün kullanılır. Pansipanya ıslatılır krema ve çilek eklenerek üç kat da bitirilir. Üzeri ise sizin hayal gücünüze kalmış :) Afiyet oslun :)

Pastanedeki pastalar kadar güzel görünümü olmasa da insan yaptığı işin arkasında durmalı. Daha güzel pastalarda görüşmek dileği ile :) 


Bana ulaşın:
Gmail: betuledepli@gmail.com
Twitter: Betuledepliii

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder