12 Ocak 2014 Pazar

TAVUKLU PİLAV :)

Merhaba arkadaşlar :)
Yazıma başlamadan önce hepinizin Mevlid kandili mübarek olsun Allah (c.c) kalben ettiğimiz bütün duaları kabul etsin inşAllah :)
Bugün yazacağım yazı artık damaklarda ayrı bir yer edinmiş olan eskiden mevlütlerde sıklıkla yapılan şuan ise acil gelen misafirlere hemen yapılabilecek her ne kadar basit görünse de tutturması bir o kadar zor olan bir tarif. Bugün yazacağım yazının ismi; " TAVUKLU PİLAV " gördüğünüz gibi tavuklu pilavın tanımını yazsam daha nice kelimeleri yan yana getirebilirim :)
Pilav yapmaya yeni başlayanlar için ölçü ise 1 su bardağı pirince 1.5 su bardağı su.
Evet, bakalım tanımı bu kadar uzun olan tarifimizin malzemelerinde neler varmış;

MALZEMELER;

Ben pilavı ölçüsüz yaparım ama tahmini ölçülerim;

- 3 su bardağı pirinç
- 4.5 su bardağı su ( Bu su tavuklu pilav yapacağımız için tavuk suyu olursa daha lezzetli olacaktır ve pirincin üzerini geçene kadar su eklenmesi bence yeterli olacaktır. )
- 1 göğüs
- Tuz
- Tereyağı oranını göz kararı ayarlayabilirsiniz.

YAPILIŞI;

Tavuklar öncelikle su içerisinde hafif tuz eklenerek pişinceye kadar haşlanır. Sonrasında ayıklanan pirinçler ılık su tuz ve isteğe göre pilavın beyaz olması için bir kaç damla limon ile ıslatılır. Tavukların haşlama işlemi gerçekleştiğinde didiklenir. Yani parmaklar yardımıyla koparılır. Ne çok büyük ne çok küçük bir biçimde didiklenir. Didiklenen tavuklardan sonra tereyağı pilavın yapılacağı tencerede eritilir. Pirinçler eklenir ve bir kaç dakika kavrulur. Sonrasında tavuk suyunun tuz oranına göre suyuna biraz daha tuz eklenir ve kavrulan pirinçlerin üzerine eklenir. Bir iki kez karıştırılır ve kapağı kapatılarak kısık ateşte tavuk suyu çekene kadar pişirilir. Suyu çeken pirinçlere bakılır ve pişmediyse biraz daha su eklenerek pişirilir. Ama bu işlemden sonra pilavınızın lapa olmaması kaçınılmaz bir durum maalesef :( Pişen pilavın üzerine didiklenen tavuklar eklenir ( isteğe göre kasenin altına tavuk üzerine pilav ekleyerek de gerçekleştirebilirsiniz o yüzden bu işlem zorunlu değildir )  ve pilav tenceresinin ağzı kapatılıp sarılarak 15 - 20 dakika demlendirilir. Sonrasında servis edilir. Afiyet olsuun :)


Bana ulaşın;

Twitter: BetulEdepliii
Gmail: betuledepli@gmail.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder