10 Kasım 2013 Pazar

3. Tarif : Tavuk Salatasıı :)

Herkese en güzelinden mutlu hafta sonları diliyorum :) 

Bugün sizlere soğuk mutfaktan yapımı kolay  olan TAVUK SALATASI tarfimi paylaşacağım :)

 Öncelikle Soğuk Mutfak nedir ?
Soğuk mutfak, genelde belli bir süre içerisinde soğuk tüketilen yemeklerin yapıldığı mutfak bölümüdür. Soğuk tüketilen yiyecekleri bir kaç örnek ile açıklayacak olursak. Çorba, çeşitli et ürünleri , zeytinyağlı sebze ve bakliyatlar, çeşitli mezeler, salata ve salata soslarıdır.

 Dilerseniz tarifimize geçelim :)Malzemeler;

          - Yeşillikler ( Göbek, marul, kıvırcık, ıspanak vb )
     Domates
          - Kırmızı ve sarı biber
          - Tavuk göğsü
          - Hellim peyniri ( İsteğe bağlı )
-           

          

   Sosu İçin;

      - Tuz
         -Sıvıyağ
         -Fesleğen Sos ( fesleğen ve zeytinyağının robottan çekilmesiyle hazırlanan salata ve makarnalara tat vermek amacı ile kullanılan bir sos çeşitidir. )

        Yapılışı;

 Yeşillikler temiz bir şekilde yıkanır ve istenilen boyuta göre doğranır. ( Fotoğrafta yeşillikler ince bir şekilde doğranmıştır. ) Tavuk göğüsleri temizlenir ve sudan geçirilir. Fotoğraftaki gibi uzun bir şekilde doğranır. ( Farklı biçimlerdede doğranabilir. İsteğe göre limon sıvıyağ tuz ve çeşitli baharatlarla marinasyon işlemi gerçekleştirilir. ) Izgara veya tavada alt üst pişirildikten sonra kullanılacak ise hellim peyniri de aynı şekilde doğranır ve farklı bir tavada iki tarafı da renk alana kadar pişirilir. ( Vejeteryan olanlar bu tarifi sadece hellim peyniri ile uygulayabilir. ) Pişirilen tavuk ve hellim peynirleri fotoğrafta görüldüğü gibi servis tabağında bulunan yeşilliklerin üzerine yerleştirilir. Kırmızı ve sarı biberler uzun ince bir şekilde doğranır. Tavuk ve hellim peynirlerinin buluştuğu tepe kısma eklenir. Domatesler istenilen biçimde doğrandıktan sonra salatanın etrafına süsleme amacı ile konur. ( Ben mini –Cherry- domates kullandım. ) Herhangi bir kasede tuz, sıvıyağ ve kullanılacak ise fesleğen sos karıştırılarak salatanın üzerinden dökülür. Afiyet olsuun :)
Twitter: BetulEdepliii
Gmail: betuledepli@gmail.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder